הקמת רשת ביתית חוטית

בעבר, הקמת רשת ביתית חוטית לא היתה מבוצעת בכל בית. בדרך כלל מדובר ברשתות בהן היו משתמשים בעיקר במשרדים, מוסדות או מקומות עבודה, אך היום יותר ויותר אנשים מבינים כי להקמה של רשת ביתית חוטית יש יתרונות חשובים מאוד שאסור לוותר עליהם ויתרונות אשר יכולים להפוך את השימוש באמצעי המחשוב בבית לקל ופשוט יותר כמו לדוגמא, שימוש בתיקיות משותפות, הדפסות ממחשבים שונים בקלות ועוד.

אז מה היתרונות ומה החסרונות של רשת ביתית חוטית? האם כדאי לכם לבצע הקמה של רשת כזו בבית שלכם? קראו את המאמר הבא ותמצאו את התשובה.

מהי רשת ביתית חוטית?

רשת ביתית חוטית הינה רשת אשר מאפשרת לבצע שיתוף בין כלל מערכות המחשוב בתוך הבית. היום בכל בית יש מגוון רחב של אמצעי מחשוב, ולא כמו בעבר בו היה בעיקר מחשב ביתי אחד, מכשירים כמו מחשבים נייחים וניידים, טאבלטים, טלפונים ניידים ואפילו טלוויזיות חכמות, כל אלו יכולים להיות מחוברים לרשת אחת בה מצד אחד כל אחד מהמשתמשים יכול לשמור על הפרטיות במחשב שלו, ומצד שני ניתן לבצע שיתופים וחיבורים שונים בין המכשירים על פי הצורך.

מה ההבדל בין רשת חוטית לרשת אלחוטית?

רשת ביתית חוטית הינה רשת המבוססת על חיבור חוטי של כבל הרשת אל הראוטר, והוא זה אשר מעביר את המידע בין המכשירים השונים אשר מחוברים אל אותה הרשת. כיום רוב מכשירי הראוטר כוללים חיבורים אל ארבעה מכשירים, ובמידה ומעוניינים בחיבור רב יותר ניתן להשתמש במכשיר אשר נקרא SWITCH המתחבר אל הראוטר ומאפשר חיבור של עד שמונה מכשירים נוספים.

לעומת זאת רשת אלחוטית אינה כוללת חיבור חוטי ובה המכשירים מחוברים באמצעות גלי רדיו. החיבור הזה מאפשר חיבור קל ומהיר אשר אינו מצריך תשתיות וחיבורי חוטים כך שניתן לבצע חיבור על בסיס רשת הWIFI אך יחד עם זאת, חיבור זה הוא פחות יציב ופחות מהיר ולכן אם אתם נמצאים בהליך שיפוץ או בניה של בית, כדאי לנצל את המצב על מנת להכין תשתית מתאימה עבור חיבורים חוטיים דווקא.

היתרונות של רשת ביתית חוטית

רשת ביתית חוטית מעניקה לכם כמה יתרונות חשובים אשר הופכים אותה לאופציה המועדפת כיום:

  • מהירות הגלישה – כאשר החיבור הוא חוטי מהירות הגלישה גבוהה יותר בשל החיבור הישיר אל הראוטר. את המהירות מודדים על ידי כמות הנתונים העוברים בקו התקשורת, מה שעונה לשם "רוחב הפס". בחיבור ישיר, ניתן לנצל את מלא רוחב הפס ולעומת זאת כאשר החיבור הוא אלחוטי הניצול הוא בין 50 לבין 80 אחוז מרוחב הפס בלבד.
  • אבטחת מידע – יתרון משמעותי נוסף של הרשת החוטית לעומת הרשת האלחוטית הינו הביטחון והאבטחה של המידע אשר עובר ברשת המחשבים. לעומת רשת חוטית, רשת אלחוטית קלה יותר לפריצה ולזליגות מידע בשל העובדה שהיא פועלת באמצעות גלי רדיו, וגם אם הרשת האלחוטית מוגנת באמצעות סיסמא, עדיין קל יותר לפרוץ אותה. לכן במשרדים ועסקים משתמשים אך ורק ברשתות חוטיות על מנת להבטיח אבטחת מידע מלאה, ומומלץ לעשות כן גם ברשתות ביתיות.
  • יציבות – יתרון נוסף, וחשוב לא פחות, הוא יתרון היציבות. ברשתות אלחוטיות לא מעט פעמים נתקלים בניתוקים של הרשת בשל מרחק מהראוטר, מזג אוויר בעייתי או אפילו הימצאות בחדר בעל קירות עבים יותר, כמו חדר ממ"ד, אשר משבשים את הרשת. רשת חוטית לעומת זאת, מעניקה יציבות גבוהה יותר ללא ניתוקים של הרשת בזמן השימוש וכך מאפשרת שימוש נוח הרבה יותר.

מה חשוב לדעת לפני הקמת רשת ביתית חוטית

הקמת רשת ביתית חוטית דורשת התייחסות לשני מרכיבים חשובים:

  1. תכנון מקדים – כאשר מבצעים התקנה של רשת חוטית יש צורך בתשתית והעברה של החוטים באופן בטוח ונכון, ולכן כדאי מאוד לבצע את ההכנות המתאימות בשלבי בניה או שיפוץ של בית על מנת למנוע קידוחים לאחר שהבית כבר בנוי ומוכן. תכנון נכון ומוקדם יאפשר לכם שימוש נוח יותר ברשת.
  2. התשתית בדירה – במידה ואתם רוצים להקים רשת כזו בדירה או בית קיימים, עליכם לבחון האם יש תשתית המאפשרת התקנה כזו בדירה בכלל, במיוחד אם מדובר בבניה ישנה בה לא חשבו על הצרכים הללו כלל.